Badania

Dachy zielone badania i rozwój, adaptacja do zmian klimatu

Współpracujemy ze środowiskiem naukowym nad projektami innowacyjnymi dla branży i dotyczącymi adaptacji do zmian klimatu. Braliśmy udział w opracowaniu pierwszego polskiego wydania (2015) i kolejnego (2021) „Wytycznych dla dachów zielonych” FLL.

Zrealizowaliśmy projekt badawczy we współpracy z dr inż. Beatą Grygierzec z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie dotyczący roślinności stosowanej na dachach zielonych. Zobacz artykuł w „Dzienniku Polskim” Współpraca przedsiębiorców z naukowcami daje efekty na dachach i tarasachW wyniku projektu powstała specjalnie skomponowana autorska mieszanka sadzonek na dach ekstensywny i na zielony taras Jurajski Kobierzec  (pachnące zioła, rozchodniki, rośliny kwitnące). Wspólnie z Uniwersytetem Rolniczym braliśmy udział w Festiwalu Nauki w Krakowie. Zobacz relację telewizyjną z XIII Festiwalu Nauki.

Nasz portal tematyczny ZielonaInfrastruktura.pl współpracuje jako patron medialny z organizatorami znaczących wydarzeń: Międzynarodowa konferencja z okazji 10-lecia PSDZ: Stan obecny, problemy i możliwości wdrażania Zielonej Infrastruktury we współczesnych miastach ze szczególnym uwzględnieniem zielonych dachów i żyjących ścian, która odbywała się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Green on Nowoczesne Technologie dla terenów zieleni na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz kilkoma edycjami Forum Green Smart City – Głos nauki w walce ze smogiem na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Zrealizowaliśmy projekt badawczy dotyczący zjawiska miejskiej wyspy ciepła w Krakowie, negatywnych skutków urbanizacji, zrównoważonego rozwoju i adaptacji miast do zmian klimatu poprzez stosowanie na dużą skalę zielonych dachów.

Zobacz wyniki naszego projektu badawczego: Miejska wyspa ciepła – negatywne skutki urbanizacji oraz możliwości przeciwdziałania (na przykładzie Krakowa), Jakub P. Walawender, Wydział Teledetekcji Satelitarnej, Centrum Hydrologiczno-Meteorologicznej Służby Pomiarowo-Obserwacyjnej, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB), Kraków; Zakład Klimatologii, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej, Uniwersytet Jagielloński, Kraków