Cieszymy się, że nasz portal www.ZielonaInfrastruktura.pl był patronem medialnym międzynarodowej konferencja z okazji 10-lecia PSDZ: „Stan obecny, problemy i możliwości wdrażania Zielonej Infrastruktury we współczesnych miastach ze szczególnym uwzględnieniem zielonych dachów i żyjących ścian”, która odbyła się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.
To była wyjątkowa konferencja i mieliśmy okazję poznać bardzo ciekawych ludzi. Wystąpiło ponad 45 prelegentów z całego świata, specjalistów zajmujących się tematami zielonej infrastruktury, architektów, architektów krajobrazu, urbanistów oraz naukowców.
Wydarzenie skupiło ekspertów i liderów związanych z zieloną infrastrukturą z całego świata, którzy podzielili się ogromną wiedzą i doświadczeniem w zakresie praktyk w procesach adaptacji miast do zmian klimatu, bioróżnorodności, gospodarowania wodami opadowymi, istniejących i proponowanych przepisów prawnych wspierających rozwój dachów i ścian zielonych w miastach, procesu projektowo-wykonawczego, najlepszych projektów i realizacji.
Wśród prelegentów mieliśmy okazję wysłuchać między innymi:
Manfred Köhler (Niemcy) – Zielone dachy i żyjące ściany jako podstawowy element zielonych budynków.
Dhiru Thadani (USA) – Urbanistyka tradycyjna i Eko-infrastruktura.
Dusty Gedge (Wielka Brytania) – Zielone dachy Londynu – najnowszy raport 2019.
Laura Gatti (Włochy), współautorki Bosco Verticale w Mediolanie, która opowiedziała o tym jak powstał pionowy las na tej i kolejnych realizacjach – Dobór roślin w różnych projektach budynków z całego świata
Zhaolong Wang (Chiny) –Projekt Zielonego Dachu oparty na bilansie ewapotranspiracji roślin i retencji wody deszczowej bez zastosowania sztucznego nawadniania
Julian Briz (Hiszpania) – Wyzwania miejskiej zielonej infrastruktury: podejście multidyscyplinarne.
Maria Boey (Singapur) – Przedstawienie ewolucji zielonej infrastruktury w Singapurze.
Ulrike Grau (Meksyk) – 25 lat wprowadzania zieleni na dachach Meksyku.
Peter Dezsenyi (Węgry) – Bioróżnorodne zielone dachy – praktyka i doświadczenie: aspekty społeczne, ekologiczne i techniczne.
Pavel Dostal (Czechy) – Wsparcie i motywacje w zakładaniu zielonych dachów w Europie.
Mert Eksi (Turcja) – Zielone dachy w klimacie śródziemnomorskim: przykłady ze Stambułu.
Aslan Janoubi (Iran) – Architektura biofilna.
Paulo Palha (Portugalia) – Przykłady zielonych dachów w Porto.
Heiko Schmidt (Niemcy) – Niemiecki rynek zielonych dachów – historia, aktualny stan i trendy.
Podczas sesji terenowej uczestnicy mieli okazję zobaczyć realizacje wertykalnych ogrodów i dachów zielonych na terenie Wrocławia, m.in. nasz obiekt referencyjny: inwestycję mieszkaniową Angel River zlokalizowaną przy ul. Walońskiej.
Przewodniczącą komitetu organizacyjnego konferencji była dr inż. Marta Weber-Siwirska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone.
To było wydarzenie 10-lecia. Wyrazy uznania i gratulacje dla organizatorów.
Zdjęcia: Piotr Wolański, materiały PSDZ.