Aktualności

System do dachów zielonych i komunikacyjnych o zwiększonej retencji Optigrün Drossel

Najnowsze kompletne rozwiązanie do retencjonowania wód opadowych na dachach płaskim. System Optigrün Drossel może być stosowany na dachach zielonych o zwiększonej retencji wodnej lub płaskich dachach komunikacyjnych.

Także na traktach komunikacyjnych znajdujących się na stropach garaży podziemnych.

Firma Optigrün International AG w odpowiedzi na zachodzące zmiany klimatu i konieczność prowadzenia w miastach procesów adaptacji do zmian klimatu wprowadziła na rynek rozwiązanie systemowe pod nazwą „Dach retencyjny typ Drossel” w wersji ekstensywnej, intensywnej oraz komunikacyjnej. Innowacyjne rozwiązania regulują maksymalny spływ i tym samym zmniejszają odprowadzanie wody do kanalizacji.

Zasada działania wygląda w następujący sposób: na dachu tworzony jest zbiornik wodny (przestrzeń spiętrzająca), nad którym nadbudowane zostaje zazielenienie dachu lub też powierzchnia komunikacyjna. Pozwala to na wykorzystanie jednej powierzchni w celach retencyjnych oraz jednocześnie na zagospodarowanie jej jako powierzchni zielonej lub komunikacyjnej (Fot.2.) Bazę systemu stanowi mata retencyjna WRB, w której można zgromadzić do 140 litrów wody/m2.  Ze względu na zintegrowany system kapilarny zmagazynowana woda opadowa w  macie retencyjnej WRB przesiąka do warstwy wegetacyjnej a następnie zostaje ponownie odparowana do atmosfery, co sprzyja  poprawie klimatu w miastach.

Za pomocą dachu retencyjnego typu „Drossel” wyregulować można maksymalny odpływ do 1-10 l/s x ha. Wysokość spiętrzania może zostać precyzyjnie obliczona za pomocą oprogramowania symulującego wodę deszczową RWS 4.0.

Interaktywne sterowanie łączy zawór spustowy z bazą pogodową pozwalając przygotować dach na przyjęcie nawet największej ilości wód opadowych. Ilość retencjonowanej na dachu wody ogranicza tylko nośność stropu.

Na zdjęciach poniżej przykład prac instalacji systemu Optigrün Drossel w Berlinie, inwestycja „Wohnen am Wasserturm”.

Informacje i oferta: piotr.wolanski@dachyzielone.net, tel. 607 616 691